top of page

Deprese nebo stres? Jak zvládat emoční tíhu?

Je těžké rozpoznat, zda jsme smutní, zmatení nebo psychicky nemocní, když sami sobě nerozumíme a neumíme se orientovat ve svých pocitech. Navíc každá emoční tíha má podobné příznaky. Jak tedy poznat, zda máme depresi, depku, frustraci nebo smutek? Co s těmito těžkými emocemi máme dělat, když nejsme učeni je sami zvládnout? A můžeme je vůbec zvládnout?Dlouhodobý stres není to samé jako deprese. Říct "mám depku" není to samé, jako prožívat depresi. Přesto bychom žádný negativní pocit neměli ignorovat. Vždy se nám totiž snaží něco říct - něco v našem životě je jinak. Buď nenásledujeme své sny, potlačujeme svou osobnost, nebo ignorujeme, že fyzicky na tom nejsme tak, jak by se od nás očekávalo. Důvodů může být skutečně mnoho, proto se nebojte říct si o pomoc, pokud takovou emoční tíhu ucítíte u sebe. Nejsme totiž vedeni jako budhisti nebo hinduisti, kteří se tyto těžké emoce učí zvládat, je proto v pořádku nejprve zjistit správnou diagnózu a potom se snažit o léčbu/pochopení.


Není úplně žádoucí spoléhat se na články o vyhoření a rady, co dělat, když ani nevíte, jak na tom doopravdy jste. Protože lehce nastane to, že se s daným stavem ztotožníte, začnete si sami pomáhat a začnete řešit něco, co nemusí pomoci (pokud neprocházíte vyhořením a začnete řešit vyhoření).


Naše nitro je citlivé, mysl spletitá a příznaky jsou podobné. A když neznáme, proč přesně prožíváme danou emoční tíhu, můžeme se zamotat do kruhu, ve kterém se upneme na motivační citáty, kurzy nebo různé mentoringy. Nic z toho ale nepomůže (možná jen dočasně uleví). Nepomůže ani přesvědčovat sami sebe, že to “bude dobré” (nebo že vesmír to zařídí). Protože když se nestane změna k lepšímu, prohloubí se ten tíživý stav…Je proto důležité v první řadě myslet na to, kde jste teď? A zjišťovat, proč se tak cítíte? Nehledejte únikovou cestu. Jen byste se oklikou dostali zase zpátky na začátek...


Vnímejte proto důvod, když hledáte nějaké odpovědi, proč je hledáte?

- jste zmatení?

- jste zvědaví?

- jste nemocní?

- jste nešťastní?

- jste málo šťastní?


Je rozdíl mít hezký život s občasnými nepříjemnými výkyvy. Nebo mít nešťastný život s občasnými záblesky radosti. A slovo deprese se zaměňuje velmi často s občasným pocitem nespokojenosti, kterému říkáme "mám depku".


Je rozdíl, když sami sebe rozvíjíme ve svém spokojeném a stabilním životě. Nebo když sami sobě nerozumíme a komplikujeme si život nevhodným rozhodnutím (nebo nerozhodností).


Je rozdíl, pokud je naše duše zlomená, mysl nemocná, srdce zdrcené… Nebo nám jen chybí odpovědi, jak se posunout blíž ke svým snům.


Každý důvod si žádá jiný přístup, a když je situace příliš tíživá, to nelepší, co pro sebe můžete udělat, je říct si o pomoc. Vhodnou pomoc, nikoliv příslib instantního štěstí… A teprve potom, až ucítíte úlevu od té tíhy a začnete vnímat stabilitu ve svém životě, můžete začít s kurzy, afirmacemi nebo motivačními citáty…


Dokud v sobě máte emoční tíhu, nelze se posunout. Je to stav, kdy se máte naopak zastavit a začít věnovat pozornost tomu, co cítíte teď.

Buďte na sebe laskaví, každá emoce, která nás tíží, si zaslouží láskyplnou péči. S depresí potřebujete lékaře/odborníka, který vám pomůže vyléčit vaši mysl a emoce. Emoční tíha ale nemusí znamenat nemoc, někdy je to impulz našeho nitra, které nás volá, abychom sami sebe konečně poznali. A pokud to neuděláme, může se tíha rozvinout v nemoc (depresi). A pokud si nejste jistí, zda prožíváte emoční stres nebo depresi, vždy zvolte odbornou pomoc. Proč? Více se o tom rozepisuji v článku: "Je duchovno lékem na všechno?".


S láskou,

Aleera


--


Jak objevit sebe samu, vyznat se ve svých emocích a obnovit své sebevědomí? - průvodce pro ženy: Alchymie ženské energie

Jak skrze vztah s materiálními statky objevit svou sebehodnotu? - průvodce: Energie peněz

Nevíte, jak rozmotat svůj život, a jak pustit okovy minulosti? - podívejte se na možnosti konzultace: Definice štěstí


Comments


bottom of page