Pod vládou "pekla"
- před 19 hodinami
- Minut čtení: 3
Většinu času popisuji různé úhly pohledu na život. Skládám střípky ze své zkušenosti, z knih, ze studia, z osudů lidí kolem sebe... A dalším dílkem skládačky k pochopení, proč se nějak chováme, a od čeho se odvíjí náš život, je ta část našeho nitra, které říkám VNITŘNÍ PEKLO.

Vnitřní peklo je část v našem srdci, kterou zcela ovládá ego. Ne proto, že by to bylo špatně, za trest, nebo že by nám ego chtělo ubližovat. Ale protože má veškerou zodpovědnost za to, co v našem životě musí snášet a ta tíha ho prostě ničí a tvoří z něj ďábla, co chce mít vše pod kontrolou, aby už nemuselo trpět a snášet, co se mu nelíbí...
Začalo to pomalu - nejprve ho bolel křik rodičů, pak křivdy ve škole, zlomené srdce z lásky, nepochopení nebo falešná obvinění, bolelo ho čelit předsudkům, a vnímat vlastní nedokonalost, kterou někdo jiný hodnotí...
Všechny tyto pocity se ocitají v našem srdci a naše ego neví, jak s nimi zacházet (dokud ho to někdo nenaučí). Tak je prostě "zameteme pod koberec" a budeme dělat, že nás nebolí. Ale ty pocity tam stále jsou a jsou nepříjemné. A tak přijde na pomoc ego - náš ochránce a strážce posvátného prostoru, ve kterém sídli naše zranitelná duše. Ten strážce je jako rytíř na bílém koni. Brání, kope, kouše. Hájí království, protože musí chránit duši, dokud naše duše nedozraje k vlastní zodpovědnosti a pochopení, jak žít v tomto životě plném útrap.
Pokud ale naše duše postupně s ubíhajícími roky nepřebírá kontrolu nad vlastním životem, žije si dál v ústraní a celou vládu má stále ego. To ego, které neví, jak se mít rádo, jak se bránit jinak než útokem. Protože to není jeho podstata. Podstata je pouze pomáhat duši růst a zrát v dospělou moudrou bytost.
Kdysi jsem psala článek o tom, jak naše ego funguje a nechci to opakovat a znít jako kolovrátek :). Proto to vynechám a doplním jen to, že pokud nezapojíme moudrost své duše, zůstaneme zaseklí ve svém egu. Zůstaneme malými dětmi v dospělém těle. Nejedná se o vnitřní dítě, jedná se o nevyzrálou osobnost, která bude ke všemu, co dělá potřebovat uznání, názor, hodnocení zvenku. Na to uznání, názor a hodnocení bude reagovat a ta reakce bude buď děkovná (vděčná za dobré ocenění) nebo protivná (pokud narazíme na někoho, komu se nebudeme líbit).
A právě tato "protivná" reakce způsobuje, jak se chováme, když se nám něco nelíbí, když není něco podle nás, když nám někdo oponuje, neposlouchá a neposkakuje, jak chceme my. A to je stav, kdy nás ovládá náš vlastní ďábel. Ďábel je ego. Není rohatý a zlý. Je ale marnivý, chamtivý a sebestředný. Taková je podstata ega. Bojí se samoty a smrti.
✧ ✧ ✧
Ego v sobě máme všichni. Všichni v sobě máme svého ďábla... Naším úkolem není toho ďábla zničit (to nelze!). Ale uvědomit si: Má pod kontrolou on mě? Nebo já jeho? Je to rytíř chránící mé bezpečí? Nebo je to rozmarné dítě, které chce vládnout a ovládá mé činy (kterých poté lituji)?
✧ ✧ ✧
Život není jen duha, láska a motýlci . Není o tom pořád všem odpouštět. Někdy je to o tom se pořádně naštvat a ukázat hranice. Občas bouchnout dveřmi, rozbít talíř, nebo křičet tak hlasitě, až zkolabuje elektronika v okolí 5m… občas...
Není to alibi pro být zlý, není to ani omluvenka pro nechám si vše líbit, protože jsem lepší než ostatní - nejste. Nikdo není. Každý máme své vlastní démony. Nelze porovnávat, který je lepší nebo horší… Jestli ale necháte, aby tato cast rozhodovala za vás, bude vás živit stále ničit. Pokud ji budete naopak popírat, budete stále bojovat sami proti sobe, protože popíráte sami sebe. Proto jediným krokem, jak se nenechat ovládat svým vlastním peklem, je uvědomění - když vás ovládne váš ďábel, je to ze strachu nebo zlosti?
Strach je potřeba pochopit a zlost uhasit. Teprve potom se peklo uklidní a vystrčí rohy pouze když opět propadnete strachu nebo zlobě. To pak budete zase kopat, kousat, vztekat se nebo spřádat plány plné pomsty a zášti. Záleží na každém z nás, co si vybere. Zda chce udržovat své peklo (a stát na místě) nebo své srdce (a jít dál).
S láskou, Aleera
---
Nevíte, jak rozmotat svůj život a najít opět sami sebe? - podívejte se na možnosti v rozcestníku ♡.
zdroj fotografie: created by Starling Illusion 🖤


