Je důležitý papír? Nebo stačí žít v souladu s duší? Dlouho jsem si myslela, že stačí žít svým srdcem a sdílet svou pravdu. Ale pak jsem si uvědomila, že pokud si kdokoliv z nás (včetně mě) zvolí cestu, na které chce inspirovat druhé, má příliš subjektivní pohled na život - a taková pravda je příliš ohraničená. A tím pádem i omezující...

Protože tam, kde jsou hranice, je konkrétní vize, tvar a názor. A to je vhodné při naší osobnosti, abychom si udrželi to, kým jsme. Ale není to už žádoucí při snaze pomoci druhým. Protože každý si musí najít svou pravdu, ten svůj odstín svého života, který mu pomůže najít vlastní definici štěstí... A toho nikdo nedocílí, když bude pouze sdílet onu subjektivní (konkrétně definovanou) pravdu někoho jiného.
Můj cíl není vytvořit na světě mé kopie; lidi, kteří budou stejně přemýšlet a stejně se chovat. Můj cíl je, aby bylo na světě co nejvíce šťastných lidí, aby byl svět laskavější a zářivější.
Svět nezměním, ale změnila jsem sebe a zafungovalo to, a proto vám chci kus toho, co jsem získala, předat. Skrze své psaní, skrze své zkušenosti, skrze svůj pohled na život, který mi pomohl žít tak, abych byla šťastná... Ale abych vám mohla dopřát co nejobjektivnější inspiraci, potřebovala jsem doplnit mé vnímání světa o všeobecný přehled, který vysvětluje obecné fungování našich myšlenek a emocí... Je důležité vědět, jak fungujeme. Teprve pak můžeme něco měnit, rozvíjet, chápat... a díky tomu rosteme, rozvíjíme se a jsme šťastnější.
A proto Harvard... chtěla jsem získat to nejlepší, protože tak vnímám život - jít naproti tomu nejlepšímu, co mi život nabízí. Někdo jiný by volil jinak, já to cítila takto a v tomto článku vám chci především přiblížit, co konkrétního jsem se díky studiu na této prestižní škole naučila.
Studovala jsem tyto obory:
Principy pozitivní psychologie
Jak pracovat s úzkostí
Leadership a komunikaci
Jak fungujeme z pohledu nerovědy (roční program "Mikrobakalář")
...
POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE

Hlavní program studia:
jak najít své štěstí a pochopit, co znamená štěstí v běžném životě
jak genetické, sociální a ekonomické vlivy ovlivňují naše štěstí
jak překonat nevhodné návyky
jak aplikovat vědu o mysli, tělu a komunitě ke zvládání emocí a chování pro větší štěstí
jak si vytvořit portfolio štěstí zaměřené na naše nejhlubší cíle a touhy
jak úspěch a cílevědomost ovlivňují krátkodobé a dlouhodobé štěstí
co s námi dělá (ne)zodpovědnost
rozdíl mezi tím být nešťastný X být málo šťastný
jaké jsou pilíře štěstí - co to přesně znamená, jak je identifikovat, a jak s nimi pracovat
Profesor: Arthur Brooks, lektor na Harvard Business School
součástí programu byly i přednášky a diskuze s lákaři a vědci:
+Martin Seligman, psycholog
+Peggy Kern, profesorka pozitivní psychologie
+Whitney McFadden, psychiatr
+Jennifer Aaker, behaviorální vědkyně
+Paul J. Zak, neuroekonom (specialista na oxytocin - hormon štěstí)
+Jean Twenge, psycholožka
+Robert Waldinger, psychiatr
+Aparna Atluru, psychiatrička (specialista na osamělost)
+Whitney McFadden, psychiatrička a vědkyně (specialista na osamělost)
V průběhu tohoto studia jsem si uvědomila, že se nelze naladit na plnohodnotné prožití přítomného okamžiku, dokud si nevybudujeme stabilní budoucnost. Hodně lidí, kteří své činy a nezodpovědnost obhajují tím, že si užívají přítomnosti, většinou postupně dřou bídu s nouzí, žijí od výplaty k výplatě a jako nevyzrálé děti doufají, že je někdo zachrání - stát nebo partner.
Není proto možné prožívat přítomnost BEZ STABILNÍ BUDOUCNOSTI - teprve potom, co si vytvoříme pevné základy, víme co chceme, máme pevné pilíře štěstí, můžeme si začít užívat přítomnost.
---
Na vytržení toho, co v životě nechceme, musíme být duševně vyzrálí (jinak nás pohltí prázdnota). A pozitivní psychologie nabízí dvě možnosti, jak řešit svůj život:
rozvíjet štěstí
odstranit neštěstí
Díky tomu lépe poznáváme, co nám dělá radost. A když do toho zapojíme jednotlivé pilíře štěstí, pak se dokážeme lépe zaměřit na to, co chceme a co nám dává smysl. Když si svůj život nerozdělíme, spojujeme všechno v jeden chaotický celek a věříme pak, že stačí vyřešit jen jednu věc a bude jasno. Nebude. Každý náš pilíř stojí na několika našich vzorcích a přesvědčeních. A pro změnu potřebujeme postupovat pomalu - chápat, na čem stojíme a co bychom měli měnit.
/ S pomocí uznávaných průzkumných nástrojů, nejlepšími výzkumy a trendy ve společenských vědách, díky pozitivní psychologii, neurovědě a filozofii, můžete odemknout cestu k vytvoření smysluplnějšího života plného dlouhodobého potěšení a spokojenosti./
...
JAK PRACOVAT S ÚZKOSTÍ A DUŠEVNÍM ZDRAVÍM

Hlavní program studia:
co je to úzkost, a co dělá s naším tělem
rozeznat úzkost nebo strach
naučit se zlepšit svou psychickou i emocionální odolnost
zvládat emoční stres
naučit se čelit úspěšně strachu a úzkosti
vést plnohodnotnější a odolnější život
žít více v klidu a méně ve stresu
5 způsobů jak přeměnit pocit stresu, úzkosti a vyhoření v duševní sílu
jak načerpat energii zpět do nevýrazného dne pomocí „Plánu nabíjení“
Profesorka: Dr.Luana Marques, Associate Professor of Psychiatry at Harvard Medical School
Všichni v určité fázi svého života čelíme náročným rozhodnutím a zažíváme stresové situace; přesto můžeme budovat duševní sílu a osobní odolnost, pokud se zaměříme na jednoduché (a přesto účinné) nástroje, které zapojíme do svého každodenního života.
Každý z nás se někdy cítil vystresovaný, vyhořelý, úzkostný nebo smutný. A je důležité si uvědomit, že nikdo v těchto pocitech není sám... A že existují cesty, jak se z takových pocitů dostat a přeměnit je v něco, co nám dodá odvahu a posílí naši osobnost. Nebo si dovolme tyto pocity odložit a nenechme se jimi nadále svazovat.
/ Díky kognitivně-behaviorální terapii (CBT), která poskytuje základ pro budování odolného souboru dovedností, lépe rozpoznáme vlastní cyklus myšlenek, emocí a chování (TEB), a to způsobí, že jsme schopni změnit svůj úhel pohledu. /
...
LEADERSHIP A KOMUNIKACE

Hlavní program studia:
jak identifikovat a oddělit složité výzvy
jak porozumět roli formální a neformální autority
jak identifikovat klíčové pohledy zainteresovaných stran
jak budovat a obnovovat důvěryhodné vztahy
jak přistupovat ke konfliktu
jak implementovat osobní strategie pro přežití a prosperitu uprostřed změn
Profesor: Ronald Heifetz, Founder, Center for Public Leadership; King Hussein Bin Talal Senior Lecturer in Public Leadership; Harvard Kennedy School
Krize naší doby generují obrovské adaptační výzvy pro naše rodiny, organizace, komunity a společnosti. Potřeba vedení, které dokáže mobilizovat lidi, aby se s těmito výzvami vyrovnali a zlepšili život, je kritická.
Tento kurz učí a zkoumá strategie vedoucí k vedení v měnícím se světě, kde nás všechny budou i nadále vyzývat adaptivní tlaky. Ukazuje nové způsoby, jak přistupovat ke komplexním organizačním systémům a promyšleně jednat v práci, před kterou všichni stojíme. A co je nejdůležitější, učí přemýšlet o tom, jak se posunout kupředu ve vůdcovských výzvách, na kterých nám nejvíce záleží.
---
Je důležité umět komunikovat jazykem toho druhého. Nikoliv skrze empatii, ale pochopením naučeného postoje druhých, který nevychází z pocitů, ale mysli.
...
NEUROVĚDA - NERVOVÁ SOUSTAVA, TĚLO A MYSL

Roční studijní program "Základy neurovědy" je série tří programů, ve kterých se zkoumá struktura a funkce nervového systému – od mikroskopického vnitřního fungování jedné nervové buňky až po ohromující složitost mozku a sociální interakce, které umožňují.
Studovali jsme elektrické vlastnosti jednotlivých neuronů, zkoumali, jak si neurony předávají signály mezi sebou, a jak složitá dynamika vyplývá z několika neuronů. Prozkoumali pocity, vnímání a fyziologii funkčních oblastí mozku.
Ty nejdůležitější (pro mě) informace, které jsem si ze studia odnesla:
jak mezi sebou neurony komunikují
jak funguje smyslové vnímání v mozku
základní anatomie funkčních oblastí mozku
Profesor: David Cox, Assistant Professor of Molecular and Cellular Biology, and Computer Science, Harvard University
--
NEURON
V úvodní části studia jsme se učili, co je to neuron, jak vypadá, z čeho se skládá, a jak jednotlivé neurony využívají elektřinu k přenosu informací. Skládali jsme si neuron, kousek po kousku, pomocí interaktivních simulací, pak jsme sdíleli s Harvard kampusem vnitřní fungování laboratoře, abychom viděli, jak sami provádět svépomocné neurovědecké experimenty.
základy bioelektřiny
význam odpočinkového potenciálu
vlastnosti pasivních membrán
akční potenciály, jejich proudy a jejich role v nervovém systému
(Musím uznat, že tento program byl peklo :D, všechny ty ionty a potenciály mi daly dost zabrat, ale bez těchto základů jsem se neměla šanci dostat dál... )
NERVOVÁ SOUSTAVA
Tohle byla už zajímavější část... V této části studia jsme totiž zkoumali, jak si neurony předávají signály mezi sebou, a jak složitá dynamika může být výsledkem jen několika neuronů uspořádaných do relativně jednoduchých obvodů...
základy synapsí
jak mezi sebou neurony komunikují
jak se vzájemně propojené neurony v neuronových okruzích vzájemně ovlivňují
role neuromodulace při spouštění synapsí
Tato část studia už mě bavila víc, protože vysvětlovala, jak fungují přenosy mezi neurony, jak se tvoří nervová síť, a jak je tento tok ovlivněn chemickým složením v těle. A že základem všeho je ROVNOVÁHA.
MOZEK
To, proč jsem šla do tohoto studia byla tato část - mozek. Jak funguje.
jak funguje smyslové vnímání v mozku
jak funguje fyziologie zraku, sluchu, chuti, čichu, hmatu, ovládání motoriky a dalších smyslů
základní anatomie funkčních oblastí mozku
vizuální systém mozku
jak motorické subsystémy mozku vykonávají a koordinují náš pohyb.
kritické mozkové systémy, které udržují při životě
Lidský mozek je fantasticky složitý systém schopný přeměnit proud příchozích informací na myšlenky a činy. V této části studia jsme se učili, jak různé subsystémy mozku spolupracují, aby nám umožnily přežít a prosperovat v měnícím se světě.
Tato část byla pro mě nejvíce přínosná, protože mysl je něco, co se velmi dotýká toho, co dělám. Zjištění, jak mozek funguje, jak zpracovává podněty, ukládá vzpomínky, i jak funguje, pokud je nějaké nervové spojení rozbité, bylo skjutečně fascinující. Součástí studia byly záznamy z laboratoří, pitev a lékařské studie deklarující různé poruchy vycházející právě z poruch mozku.
...
Věřím tomu, že náš život ovládají emoce. Tyto emoce určují, jak se chováme, co si myslíme, jak jíme, jaký máme postoj k životu... Ale co když je něco z toho, co normálně ovlivňují emoce, rozbité? Co když máme nemocné tělo nebo poruchy mozku? Co pak? Vyřeší to emoce?
Prvním krokem je vždy uvědomit si, jak se cítíme, to je totiž ten pohon, který nás vede ke změně - náš pocit. Ale dalším krokem je, proč se tak cítíme/chováme/jíme? A tyto odpovědi nalezneme ve své mysli. Slyšeli jste už, jak někdo říkal "je to v hlavě"? Tak to je tento stav - limit naší mysli. Ale je to nejen ten limit, kterému věříme, ale také limit toho, co nám náš mozek dovolí. Každý máme ty limity jiné a některé jsou flexibilní a jiné ne. A to je potřeba pochopit a rozpoznat (pokud na toto téma chcete sami něco nastudovat, doporučuji knihu, kterou lze sehnat v češtině a vysvětluje, jak fungují procesy v mozku, a jak si je sami ničíme, kniha se jmenuje Digitální demence).
Je důležité vědět, zda se potřebujete zaměřit pouze na své emoce, nebo na svou mysl a nebo dokonce své tělo. Protože pro spokojený život je nezbytné tyto oblasti propojit. Jedině tak vás už nebude nic brzdit. Zjistěte si svůj stav, uvědomte si své limity, buďte upřímní v tom, co z toho lze nebo dokážete změnit, a z této pozice pak hledejte změnu. Nestavte si vzdušné zámky, nehledejte spasitele, dokud nevíte, co vlastně potřebujete vyléčit/změnit...
---
Pokud toužíte svůj život změnit, je důležité si uvědomit, že k pochopení mysli je potřeba vědět, jak funguje fyzicky + jak vznikají naše vzorce chování. Proto je potřeba přistupovat ke své hlavě komplexně a nikoliv odděleně. A vždy je nutné vnímat (a respektovat), zda po této cestě sebepoznání dokážete jít sami (formou samostudia) nebo potřebujete laskavé vedení odborníka, či duchovního učitele nebo terapeuta. Těžká traumata a nemoci svěřte odborníkovi. Touhu po poznání můžete už rozvíjet sami nebo skrze různé formy poradenství... Svět není jen spirituální, ale není také jen věděcký. Je sice těžké najít tu hranici, ale zkuste to. Vnímejte, co vám šeptá vaše srdce - potřebujete léčit nebo něco jen lépe pochopit?
Pokud hledáte vysvětlení, nabízím vám pomocnou ruku skrze své psané průvodce, své zkušenosti, skrze svá slova nebo konzultace. Více naleznete na www.aleera.eu/rozcestnik . Nebo mi napište na aleera@aleera.eu.
S láskou, Aleera